Milé rodiny.

1, ORGANIZAČNÍ INFORMACE:

DŮLEŽITÉ- ZMĚNA ORDINAČNÍCH HODIN LEDEN, ÚNOR 2021: 

Vzhledem k aktuální přetrvávající pandemii bude ordinace v lednu a únoru 21 se změnou ordinačních hodin:

Pondělí 10-18 hod / pauza na oběd 12-13hod /

Úterý, čtvrtek a pátek 8-13 hod

Středy ordinace uzavřena / dr. Šilhánková pro akutní stavy přítomna na pediatrické klinice Krč, vyšetření jen po dohodě mailem, ev akutně telefonicky 26108 3399 9-10 hod / 

OBJEDNÁVÁNÍ: Vzhledem k pandemii je klinické vyšetření VŠECH PACIENTŮ v naší ambulanci vždy na PŘESNÝ ČAS po telefonickém či mailovém objednání.  

Objednávejte telefonicky na pevnou linku: úterý - čtvrtek hned ráno 8-8,30 hod, ponděli 10. hod.  Ev s předstihem mailemProsím mailujte rozumně, stručně, pište do předmětu zprávy celá jména dětí  a rok narození!!!. Neočekávejte " chatování " a bohužel ani individuální, trpělivý, vstřícný přístup. Medicína se aktuálně změnila v telemedicínu a obrovskou administrativu, je těžké každé rodině citlivě vyhovět a k tomu nezanedbat zdravotní vývoj právě u Vašeho dítěte. 

2, COVID PANDEMIE: V případě kontaktu Vašich dětí s Covid 19 pozitivní osobou prosíme o rozumnost a trpělivost stran testování, nehroťte prosím situaci. Onemocnění covid není " jen o testech ", ale o zodpovědném přístupu a 10 ti denní karanténě od posledního kontaktu s nemocným. Rychlou konzultaci s námi a testy by měly mít jednoznačně děti, které mají klinické příznaky! 

Se žádostí o žádanky na Covid nás konzultujte mailem, do předmětu vždy napište jméno dítěte a ročník narození. Napište nám klinické potíže pozitivní osoby a ostatních členů rodiny a podrobný stav dítěte! Na Covid testy se objednáváte on line ( viz aktuality ), dle doporučení hygieny,  na 5.-10. den od posledního kontaktu s nemocným člověkem, tímto máme vždy prostor vypsat žádanku a zdravotní stav Vašeho dítěte s Vámi konzultovat. Prosím, neobjednávejte se na testy v době, kdy jste ještě nedostali vyjádření hygieny, nekontaktovali nás a netlačte na urgentní " do hodiny " psaní žádanky...

I při negativním testu musí Vaše dítě podstoupit 10 ti denní karantenu od posledního dne s pozitivní osobou.

Žádanky odesíláme nejpozději do 2. pracovního dne od Vašeho kontaktování mailem. (Příklad: pokud hlásíte v pátek odpoledne, žádanky napíšeme v pondělí a objednáváte se nejdříve na úterý... né vždy vyhovíme nařízení hygieny a Vašim potřebám a představám, ale toto je realita..)

Žádanky odesíláme elektronicky do centrálního registru laboratoří v celé ČR. V laboratoři se prokazujete kartičkou ZP. Do žádanky neuvádíme místo a čas odběru. Žádanky od nás neobdržíte ani mailem ani do ruky, jsou v elektronickém systému a důvěřujte nám, pokud odepíšeme, že jsme Vás zaznamenali, tak to platí. Výsledek vyšetření se do naší ordinace dostane výjimečně a jen z některých laboratoří a s velkým odstupem. Výsledek obdržíte Vy na kontakty, které uvedete, za 24-72 hod a sdělíte nám ho. ( Často žádanky nelze ihned odesílat, systém je zahlcen, buďte trpěliví, dáme Vám vědět v případě, že budeme mít problémy právě s Vaší žádankou... jinak nepíšeme. Neočekávejte osobní konzultaci na každý mail.)

Do dopoledne 15.10. nebyla vyloučena dle hygienických doporučení i zodpovědná 14 ti denní karanténa bez testování dítěte, viz " aktuality ". Metodické pokyny se denně mení a od 16.10. 2020 je dle nařízení MZ a hygieny nemožné podstupit jen karanténu, bez testů....

3, STONAVOST je naštěstí aktuálně u dětí nezávažná, bývají virové angíny, zahlenění. Stran Covid onemocnění je naprosto podstatná otázka jaké má klinické potíže testovaná osoba a zda je riziková pro uvedené onemocnění. Pozitivní zprávou je, že děti do adolescentního věku nemají závažný průběh koronavirového onemocnění. Z našich 280 testovaných dětí je dosud 31 pozitivních, z toho 3 měly potíže ve smyslu závažnějších teplot, 6 měly mírné projevy infektu, ostatní neměly příznaky. Projevy onemocnění jsou u dětí velmi pestré: kašel, teploty, bolesti kloubů, bolestí břicha, průjem, ztrátu čichu. Rozhodně u každého stonání musíme zvažovat i koronavirový původ a být obezřetní i u malých dětí.

Prosím, nechávejte v lednu předškolní děti doma, pokud jen trochu můžete. Kontakty s pozitivní osobou jsou aktuálně možné v každé uzavřené společnosti. V MŠ se často testují děti i 2x v průběhu jednoho týdne, to mi přijde pro tyto malé děti velmi stresující a zbytečné ...

Z osobní zkušenosti, z konzultací s odborníky a kolegy po celé ČR vím o 2 případech zdravých mužů s nestandartně probíhající infekcí Covid, tj s velmi závažnými obtížemi u zdravého člověka. Velmi pravděpodobně závažný průběh onemocnění byl u jednoho muže dán fyzickým vyčerpáním v době inkubace, tj před propuknutím onemocnění, proto si dovolím nevyžádané rady.

4. NEVYŽÁDANÉ RADY: Dopřejte si rodinně v této době navíc odpočinek, nepodceňujte první příznaky jakéhokoliv stonání, myjte si pečlivě ruce, noste roušky v uzavřených prostorech, dobře jezte, pijte, spěte, pohybujte se ( náš kraj nabízí spousty lesních, izolovaných možností vycházek ). Mějte rozumný respekt a pokoru k tomuto ( a i jiným ) onemocněním. Filtrujte neověřené zprávy, kterých je nespočet....

A neodpustím si asi hloupý, zbytečný, osobní apel. " kašlete na zásobování jídlem, nežeňte se do nákupních center za slevami, myslím, že Novoroční čas se dá užít i ve skromném duchu. Prosím važte si svého zdraví. Buďte ohleduplní. "

5, NOVÍ PACIENTI: máme velmi omezenou kapacitu přijmu nových pacientů, přijímáme jen novorozence a sourozence stávajících rodin. Pokud vyžadujete naší péči, prosím napiště důvody, které Vás k tomu vedou. Děkujeme za důvěru.

 

Přeji Vám i nám zdraví. Inge Šilhánková 

 

 

Doporučení specialisté

ORL

LOGOPEDIE

NEUROLOGIE

 • MUDr.Koudelová, A.Staška 80, Praha 4, tel.: 261006394
 • FTN, neurol. Ambulance, RHB as. Zezuláková l. 2279, tel.: 261082279
 • MUDr. Korsová, A.Staška 80, Praha 4, tel.: 261006685
 • MUDr.Stibitzová, Zárubova 498/31, Praha 4, tel.: 241 712 471

ALERGOLOGIE

 • MUDr. Kynčlová, Podolská 152, Praha 4 www.spicakova.medikus.cz
 • MUDr. Čermáková, Želivského, Praha 3, tel.: 272733938

KARDIOLOGIE

 • MUDr. First, MUDr. Nováková, A.Staška 80, Praha 4, tel.: 261006390
 • MUDr. Perglerová, Palackého, Praha 1, tel.: 222928266
 • MUDr. Tibor Klein, Praha 4 www.detskykardiolog.cz/klein.html

ORTOPEDIE + VYŠETŘENÍ KYČLÍ

ZUBNÍ

 • MUDr. Rajchrtová, poliklinika Radotín, tel.: 257911289
 • MUDr. Prokelová , Soukalova 3355/3, Praha 12 – Modřany, tel.: 241047134
 • MUDr. Šnajdaufová, Hálkova 11, Praha 2, tel.: 296202050, mob.: 775068924

RHB